Spalanie paliw na cele grzewcze w okresie zimowym przyczynia się do wzmożonej emisji pyłów, a to w konsekwencji prowadzi do zanieczyszczenia powietrza. Wpływ pyłu na zdrowie ludzkie jest znaczący, ponieważ powoduje choroby serca i układu krążenia oraz raka płuc.
Grupy społeczne szczególnie narażone na negatywne oddziaływanie pyłów zawieszonych „PM 10” i „PM 2,5”, to osoby starsze, dzieci oraz mające problemy z sercem i układem oddechowym. Z uwagi na stwierdzenie między innymi przekroczenia poziomu dopuszczalnego wyżej wymienionych pyłów, Zarząd Województwa Podkarpackiego opracował program ochrony powietrza dla strefy podkarpackiej wraz z Planem Działań Krótkoterminowych. W dokumencie przedstawiono szerokie spektrum działań do podjęcia i realizowania przez jednostki samorządu terytorialnego mających w założeniu przyczynić się do poprawy istniejących warunków aerosanitarnych oraz skutecznego informowania lokalnych społeczności o zagrożeniu.
Główny Inspektorat Ochrony Środowiska opracował kompendium wiedzy o pyle zawieszonym pod tytułem „Pyły drobne w atmosferze. Kompendium wiedzy o zanieczyszczeniu powietrza pyłem zawieszonym w Polsce”, dostępne pod adresem: http://www.gios.gov.pl/images/aktualnosci/Pyly_drobne_w_atmosferze.Kompendium_wiedzy.pdf.
Zapraszamy również do zapoznania się z ulotką edukacyjno-informacyjną opracowaną przez WIOŚ w Rzeszowie pod tytułem „Pyły zawieszone i benzo(a)piren w pyle PM 10”, dostępną na stronie internetowej Inspektoratu pod adresem: http://www.wios.rzeszow.pl/wp-content/uploads/2015/05/pzibwppm10.pdf.