Stan bezpieczeństwa w powiecie brzozowskim w 2016 r., przygotowanie dróg powiatowych do okresu zimowego oraz wsparcie dla osób potrzebujących to główne tematy posiedzenia Komisji Bezpieczeństwa i Porządku, która odbyła się 25 listopada br.
- Chłód i mróz zagrażają społeczności lokalnej, a szczególnie osobom starszym, bezdomnym, mieszkającym samotnie, czy znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. W związku z tym, wraz z samorządami gminnymi i placówkami pomocy społecznej szukamy miejsc, czy obiektów adaptowalnych do zamieszkania. W Wojewódzkim Centrum Zarządzania Kryzysowego, pod numerem dyżurnym 987, można uzyskać informacje o placówkach świadczących wszelką pomoc. Korzystać z niego mogą zarówno potrzebujący, jak i wspierający – przekazał zebranym Jerzy Szubra – Naczelnik Wydziału Porządku Publicznego, Bezpieczeństwa, Obronności i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego w Brzozowie.
Przedstawiciele służb, inspekcji i straży, w obecności Starosty Brzozowskiego Zygmunta Błaża, Wicestarosty Janusza Draguły i Przewodniczącego Rady Powiatu w Brzozowie Henryka Kozika, przedstawili informacje dotyczące bezpieczeństwa i porządku publicznego na terenie powiatu brzozowskiego. Analizę zagrożeń ze strony przestępstw kryminalnych omówił komisarz Jacek Myćka - Naczelnik Wydziału Prewencji i Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie. Jak wynika ze statystyk, w okresie od stycznia do października br., na terenie powiatu najczęściej popełnianymi przestępstwami są wykroczenia drogowe. - W związku z powyższymi wynikami od kilku miesięcy przeprowadzamy więcej kontroli drogowych w celu wyeliminowania zagrożeń. Właśnie brawurowa jazda, a także włamania, agresywne zachowania młodzieży, napady, rozboje, pobicia, niszczenie mienia oraz osoby nietrzeźwe najbardziej niepokoją mieszkańców powiatu brzozowskiego – dodał kom. J. Myćka.
Sytuację zagrożeń pożarowych w swoim wystąpieniu przedstawił st. kpt. Bogdan Biedka - Dowódca Jednostki Ratowniczo-Gaśniczej Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie. Optymistycznie podkreślił, że zmniejszyła się ilość pożarów i wypadków drogowych w porównaniu do lat ubiegłych. Uczestnicy posiedzenia wysłuchali lekarza weterynarii Grzegorza Błaża - Inspektora weterynaryjnego ds. zdrowia zwierząt, zwalczania chorób zakaźnych oraz ochrony zwierząt. Powiatowa Inspekcja Weterynarii w Brzozowie podejmuje intensywne działania obejmujące zapobieganie wściekliźnie poprzez ręczne wykładanie pomiędzy gospodarstwami domowymi szczepionek w tych miejscach, gdzie swym zasięgiem nie obejmują zrzuty szczepionek z samolotów.
Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brzozowie Maria Cecuła-Zajdel omówiła problem dotyczący schorzeń wywoływanych przez kleszcze, a także przybliżyła przypadek pojawienia się choroby tularemii, której głównym źródłem zakażenia są zwierzęta. Podała informację o badaniach przeprowadzanych przez powiatową stację odnośnie żywności, produktów spożywczych sprowadzanych do sklepów, a także jakości wody pozyskiwanej z wodociągów. Jeżeli chodzi o Powiatowy Nadzór Budowlany, to w ostatnim okresie nie odnotowano poważnych zagrożeń. - Prowadzimy na bieżąco kontrole realizacji robót budowlanych, jak również stanu technicznego użytkowania obiektów. Podejmujemy działania, które zmierzają do eliminacji sytuacji niebezpiecznych, zagrażających bezpieczeństwu mieszkańców powiatu brzozowskiego – poinformował Grzegorz Wojtowicz – Powiatowy Inspektor Nadzoru Budowlanego w Brzozowie.
Na temat przygotowania infrastruktury dróg powiatowych do sezonu zimowego 2016/2017 wypowiedział się Dyrektor Zarządu Dróg Powiatowych Kazimierz Tympalski. – Dysponujemy odpowiednim sprzętem oraz posiadamy materiały niezbędne do prawidłowego utrzymania stanu dróg w okresie zimy (piasek, sól drogowa). Dyrektor przedstawił również problem obumierania drzew (najczęściej jesionów), które stanowią niebezpieczeństwo dla kierowców poruszających się drogami. Zagrożenie dla użytkowników ruchu stwarza również susz w koronach drzew, a także leśna zwierzyna.
Informację na temat zapewnienia właściwego poziomu bezpieczeństwa ludności w okresie zimowym przekazał Bogdan Biedka. Przybliżył on zebranym najważniejsze cele rozpoczynającej się kampanii społecznej pod hasłem „Czad i ogień. Obudź czujność”. Według badań zleconych przez MSWiA wynika, że świadomość społeczeństwa dotycząca zatruć czadem i zagrożenia pożarowego jest niska. Niepokojący jest fakt, że aż co czwarty Polak myśli, że czad można poznać po zapachu lub po kłębach dymu. - Będziemy przeprowadzać spotkania w instytucjach publicznych i ośrodkach, w których przebywają osoby z ograniczoną możliwością poruszania się: DPS, WTZ, a także odwiedzimy dzieci i młodzież w szkołach. Będziemy propagować akcję, przestrzegać na co należy zwrócić uwagę, aby w prosty sposób zabezpieczyć się i uniknąć niebezpieczeństwa – apelował B. Biedka. Na spotkaniu zaprezentował on również zastosowanie oraz montaż czujnika tlenku węgla. Sprzęt ten wykrywa stężenie w pomieszczeniu i alarmuje o zagrożeniu, ratując człowiekowi życie.