Zaduma nad bohaterstwem Powstańców Warszawskich, wspomnienie heroicznej walki o wolność oraz wymowne skupienie zebranych – tak pokrótce opisać można nastrój panujący na brzozowskim cmentarzu 1 sierpnia br. w 80. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Inicjatywę obchodów tego wolnościowego zrywu podjęli Henryk Kozik – Przewodniczący Klubu Gazety Polskiej w Brzozowie, a zarazem Przewodniczący Rady Powiatu w Brzozowie oraz Jan Giefert – Komendant Jednostki Strzeleckiej 2222. Tego dnia nie zabrakło też lokalnych samorządowców: Wicestarosty Brzozowskiego Adama Jajko, Burmistrza Brzozowa Szymona Stapińskiego, czy Zastępcy Burmistrza Brzozowa Mariusza Bieńczaka.
Pamiętając o heroizmie powstańców i ich bezgranicznym poświęceniu, zebrani z szacunkiem złożyli kwiaty oraz zapalili znicze przed Pomnikiem Poległych za Wolność. Oddali także hołd Halinie Kołodyńskiej Iżyckiej-Herman, sanitariuszce wojennej, oraz jej mężowi, Jerzemu Iżyckiemu-Hermanowi, uczestnikowi Powstania Warszawskiego. Tego popołudnia, o godzinie „W”, ich myśli były z powstańcami. Wszak był to największy w historii świata bunt milionowego miasta przeciwko okrutnej niewoli. Bunt, tym bardziej heroiczny, że polska armia podziemna, choć słabo wyposażona, walczyła z okupantem przez 63 dni.
Jak zwykle nie zawiedli też harcerze, którzy w takich chwilach są zawsze obecni. Pokazuje to z kolei jak cenne i silne wartości pielęgnuje harcerstwo. Nie ulega bowiem wątpliwości, że Związek Harcerstwa Polskiego kształtuje młodych patriotów, którzy znają historię swojego kraju i dbają o to, aby nie została ona zapomniana. W uroczystości wzięli też udział Dyrektor Muzeum Regionalnego im. Adama Fastnachta w Brzozowie Jerzy Ferdynand Adamski, Dyrektor Zespołu Ekonomiczno-Administracyjnego Szkół w Brzozowie Józef Baran, Radny Rady Miejskiej w Brzozowie Mariusz Konieczko, Sołtys Sołectwa Humniska-Skrzyżowanie Mariusz Fic oraz członkowie Jednostki Strzeleckiej 2222.
Wspominając tych, którzy oddali swoje życie za wolność, nie tylko oddali im hołd, ale także przypomnieli, że ich ofiara nie była daremna. Wszak to dzięki nim dzisiejsza Polska może cieszyć się wolnością i niezależnością.
fot. Urząd Miejski w Brzozowie