W minioną sobotę, 1 lutego br. miało miejsce niezwykle ważne dla nas wydarzenie. Spełniło się marzenie, które towarzyszyło nam niemal od początku działania Sanitasu. W Podkarpackim Ośrodku Onkologicznym w Brzozowie otworzony został Gabinet Psychoterapeutyczny dla pacjentów onkologicznych. Uroczystego przecięcia wstęgi dokonał Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa lek Dariusz Sawka, psycholog Mateusz Roczniak oraz nasza skromna reprezentacja czyli Anna Nowakowska i Joanna Cieśla.
- Stworzenie takiego miejsca było naszym marzeniem niemal od początku działalności. Wierzymy ze holistyczne podejście terapeutyczne daje najlepszy efekt. Pacjent powinien być pod opieką medyczną, która leczy ciało oraz psychologiczną, która leczy duszę i umysł, które mocno cierpią, a na którym nadal poświęca się niewiele uwagi skupiając tylko na tych fizycznych aspektach choroby. Dodatkowo gabinet ma wspierać również rodziny osób zmagających się z chorobą nowotworową. To ma być azyl, w którym mogą opowiedzieć o swoich uczuciach i strachu. Popłakać, bo przecież przy chorym trzeba być zawsze dzielnym. Wsparcie psychologów pomoże chorym, dając siłę do walki, a najbliższym zrozumieć sytuację i znaleźć sposoby na radzenie sobie w nowej sytuacji - powiedziała Joanna Cieśla – Wiceprezes Sanitasu.
- Tworzenie tego miejsca było dla nas dużym wyzwaniem. Tu wszystko miało być „po coś”. Miało być azylem, miejscem, do którego będą chcieli wracać chorzy, bo będzie ciepło, przytulnie i bezpiecznie niż w świecie choroby, bólu niepewności. Relaksacyjna muzyka uspokaja, piękny widok na letni zielony las, przez które przenikają promienie słońca daje nadzieję i koi, neutralne kolory nie atakują zmysłów, światło lamp i świece dopełniają przytulności. Jest trochę jak w domu. Pacjent czuje się bezpiecznie. Jednak najważniejszą rolę odgrywać będą terapeuci. To oni codziennie będą tutaj spotykać osoby szukające wsparcia – podkreśliła Anna Nowakowska - Prezes Sanitasu.
Gabinet powstał dzięki przychylności Dyrekcji Podkarpackiego Ośrodka Onkologicznego w Brzozowie, która przekazała pomieszczenie oraz zaangażowała psychologów. W doposażeniu zaś pomogli Sponsorzy: Firma Neobus Polska, Karczma Solina - Jędrulowa Chata, El-bud Sanok, Pass Polska.
- Z doświadczenia wiem, że taka forma wsparcia jest bardzo istotna. Pacjenci zmagają się nie tylko z chorobą w sensie fizycznym, ale potrzebują też wsparcia i wskazówek, jak radzić sobie ze stresem, bólem, trudnymi emocjami, które pojawiają się w trakcie leczenia. Choroba nowotworowa nie dotyka tylko danej osoby, cierpi cała rodzina. Zdarza się, że bliscy nie potrafią rozmawiać o chorobie, werbalizować swoich potrzeb i oczekiwań - tego też chcemy uczyć – poinformował Mateusz Roczniak – psycholog.
- Zdajemy sobie sprawę, że leczenie nasze nie powinno ograniczać się tylko i wyłącznie do zasadniczego leczenia onkologicznego w postaci radioterapii, chemioterapii czy leczenia zabiegowego. Bardzo ważny jest również aspekt psychiki pacjenta, jego podejścia, nastawienia w tej chorobie, gdzie łatwiej pacjentowi jest pokonać pewne problemy, czasami nawet wielkie problemy, które są przed pacjentem w tracie leczenia onkologicznego – powiedział lek. Dariusz Sawka Zastępca Dyrektora ds. Lecznictwa.
- Każdy przypadek będzie rozpatrywany indywidualnie. Rodzaj i forma pomocy będzie dopasowywana do potrzeb osób korzystających z gabinetu. Pacjenci różnią się od siebie, każdy ma swój sposób na radzenie sobie z traumą, stresem i obawami związanymi z chorobą i leczeniem. To zupełnie naturalne. Dlatego sposób wsparcia będziemy dopasowywać do konkretnych potrzeb. Niezależnie od tego, będziemy się starali, aby oferowana przez nas pomoc dla osób chorych onkologicznie była jak najszersza - dodaje Mateusz Roczniak – psycholog.
Ze wsparcia nieodpłatnie skorzystać będą mogły osoby chore onkologicznie oraz ich rodziny i bliscy. W ofercie są zajęcia indywidualne i grupowe, w tym, m.in. muzykoterapia, zapachoterapia oraz wizualizacje. W gabinecie będzie też można skorzystać z porad psychoonkologa. Rejestracji można dokonań dzwonić pod numer 13 43 09 514 między 8.00 a 14.00 prosząc o rejestrację do Gabinetu Psychoonkologicznego lub prosząc o kontakt z Anną Stańko – psycholog (koordynator pracy gabinetu.
W ramach nadchodzącego Światowego Dnia Walki z Rakiem, 1 lutego w Szpitalu Specjalistycznym odbyły się również dni otwarte brzozowskiej onkologii, w których po raz kolejny wzięliśmy udział.
Odwiedzający mogli skorzystać z różnych konsultacji specjalistycznych: onkologicznych, chirurgicznych, genetycznych, badań laboratoryjnych oraz porad dietetycznych. Można było zwiedzić także ośrodek „od kulis”, a od nas otrzymać specjalistyczne poradniki, wsparcie i upominki. W tym roku przebadanych zostało niespełna 100 osób, u 3 wykryto choroby, a 5 skierowano do dalszej diagnostyki.
Badań i konsultacji udzielali: lek. med. Maria Jońca, lek. Jakub Bania, lek. Aleksander Najbar, lek. Marta Adamus. Porad dietetycznych i analizy składu ciała wykonywała dietetyk Klaudia Fitał z Bonne Sante. Przedsięwzięciem kierowała dr Jolanta Sawicka - Koordynator Dziennego Oddziału Chemioterapii i Hematologii Onkologicznej.
Anna Nowakowska