Chęć pomocy innym i duża wrażliwość połączyła wszystkich, którzy 20 listopada br. zdecydowali się oddać swoją krew i zasilić rezerwy Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Rzeszowie. Podczas akcji, zorganizowanej już tradycyjnie przez Starostwo Powiatowe w Brzozowie, udało się zebrać niemal 12 litrów krwi. Donacji dokonało 26 osób spośród 37 chętnych.
Bezcenny gest
Świadomość jak cenna jest krew rośnie. Ludzie przychodzą z potrzeby serca, nie trzeba ich namawiać czy zachęcać. Wewnętrzne przekonanie o chęci pomocy było powodem dla którego zgłosiła się Magdalena Truchan ze Starostwa Powiatowego w Brzozowie. – Czuję ogromną satysfakcję, że mogłam dziś oddać krew. Miałam nadzieję, że uda mi się również zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku, jednak okazało się, że trzeba taką chęć zgłosić jeszcze przy rejestracji, co mi niestety umknęło. Niemniej jestem zadowolona, że oddałam krew potrzebującym, a w najbliższym czasie postaram się zarejestrować w bazie potencjalnych dawców szpiku – zapewnia Magda. Jest też głęboko przekonana jak ważne są tego typu akcje. – Krwi nie możemy nigdzie kupić, ani dostać. Jest bezcenna, zupełnie jak ludzkie życie. Zatem nie możemy przechodzić obojętnie wobec takich akcji. Niekiedy nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak taki gest jest ważny. Przecież nasza krew może zaważyć na losie drugiego człowieka. Dzięki niej ktoś może skończyć osiemnaście lat, tulić w ramionach dziecko, po prostu żyć – dodaje Magdalena Truchan.
Mobilizacja i pomoc
Jak zwykle niezawodni okazali się przedstawiciele służb mundurowych. Brzozowscy strażacy i policjanci zgodnie twierdzą, że taki gest jest wpisany w etos ich zawodu, którego powołaniem jest służba społeczeństwu. - Jako strażacy często spotykamy się z sytuacjami, gdy zagrożone jest ludzkie życie. Niejednokrotnie widzimy ludzi, którzy tę krew tracą, wiec chyba mamy większą świadomość, jak tego typu akcje są ważne. Jak cenna może być każda kropla krwi. Jesteśmy świadomi szczytnego celu, który przyświeca organizatorom akcji. Osobiście choć krew oddawałem już wielokrotnie, to za każdym razem czuję wewnętrzną satysfakcję, że udało mi się zmobilizować, przyjść i być może komuś pomóc. Kiedyś to my możemy takiej pomocy potrzebować, zatem nie omijajmy krwiobusów i zbiórek krwi – zachęca Karol Rachwał z KP PSP w Brzozowie.
Radość pomagania
Takie postawy napawają otuchą i podziwem. Podobnie jak tego typu akcje. Każda z nich, choć inna, niesie ogrom dobra. Wymienić można tutaj chociażby niedawno zorganizowaną akcję „Ocal włos”, której celem jest wsparcie zakupu sprzętu zmniejszającego utratę włosów w trakcie chemioterapii czy też akcję fundacji Rak'n'Roll „Daj włos!”, dzięki której ścięte włosy zostają przekazane na peruki dla kobiet przechodzących chemioterapię. W tej ostatniej brała udział Patrycja Pałys z Urzędu Skarbowego, a więc w jej wypadku oddanie krwi było kolejną cegiełką pomocy. – Na świecie jest wiele tragedii, w naszym kraju, województwie. Warto pomagać, gdyż nigdy nie wiadomo kiedy ta pomoc będzie potrzebna nam lub członkom naszych rodzin. Jestem świadoma, że taka sytuacja kiedyś może się zdarzyć i mam nadzieję, że jakaś dobra duszyczka wtedy również pomoże i udzieli tej pomocy – tłumaczy Patrycja. Wspominając udział w akcji „Daj włos!” podkreśla jak dużą satysfakcję daje pomaganie. – Dwadzieścia pięć centymetrów włosów oddałam zaraz po ślubie. Niedawno dostałam telefon, że została z nich zrobiona peruka dla sześcioletniej dziewczynki, która jest po chemii. Uczucie radości, które wtedy czułam było niesamowite. Mam nadzieję, że oddana dziś krew również komuś pomoże – zapewnia Patrycja Pałys.
Anonimowi bohaterowie
Takich małych gestów heroizmu jest zapewne więcej. Bez wątpienia świadczą one o wyobraźni i szlachetnym sercu. Wielu ludzi dobrej woli jest wokół nas. Mijamy ich na ulicy, w pracy, czy w szkole. Są anonimowi, gdyż nie zabiegają o rozgłos. Ich celem jest niesienie pomocy i nadziei. Zatem zatrzymajmy się na chwilę i spójrzmy wokół. Dołączmy do nich i pomagajmy!
Do udziału w akcji zgłosili się chętni z następujących instytucji: Starostwa Powiatowego w Brzozowie, Urzędu Miejskiego w Brzozowie, Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie, Komendy Powiatowej Policji w Brzozowie, I Liceum Ogólnokształcącego w Brzozowie, Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie w Brzozowie, Urzędu Skarbowego w Brzozowie, Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Brzozowie oraz Miejskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji w Brzozowie.