Poszerzanie świadomości prawnej uczniów było główną ideą warsztatów prawnych, zorganizowanych 9 października br. w Zespole Szkół Ekonomicznych w Brzozowie.
Całodniowy cykl wykładów, które prowadził Karol Grześkiewicz, oscylował wokół zagadnień przestępstw i wykroczeń, które statystycznie najczęściej popełniane są przez młodzież. Dobry kontakt i podejście prowadzącego zaowocowały dużą aktywnością uczniów. Nie tylko pytali o interesujące ich zagadnienia, ale prezentowali również swoje dotychczasowe wyobrażenie na temat odpowiedzialności prawnej. – Młodzież często prosiła o wyjaśnienia prawne sytuacji zasłyszanych z ich otoczenia, miejsca zamieszkania, czy szkoły. Jak w danej sytuacji należy postąpić biorąc pod uwagę nie tylko przepisy prawne, ale przede wszystkim praktykę prawną. Analizowaliśmy również jakie konsekwencje grożą w konkretnych sytuacjach, np. upublicznienia czyjegoś wizerunku bez jego zgody czy stalkingu. Podawaliśmy przykłady, które mogą stanowić podstawę do wszczęcia postępowania karnego wskazując jednocześnie grożącą odpowiedzialność. Szczególny nacisk kładziony był na uprawnienia osób pokrzywdzonych. W jaki sposób mogą bronić swoich praw i dochodzić sprawiedliwości także z pomocą odpowiednich instytucji – tłumaczy Karol Grześkiewicz – Prezes Zarządu Fundacji Rozwoju i Wsparcia „Pasieka” w Rzeszowie.
Inicjatywa wykładów przyjęta została z dużym zainteresowaniem. Młodzież choć posiadała podstawową wiedzę dotyczącą istniejących zagrożeń prawnych, zaskoczona była konsekwencjami prawnymi z tego tytułu. – Wszyscy wiedzieli, że za zniesławienie grozi odpowiedzialność karna, lecz niewiele osób zdawało sobie konkretnie sprawę, gdzie znajduje się granica pomiędzy zniesławieniem, a np. opinią na danym temat. Nie byli też świadomi, jak duże konsekwencje wynikają z tego tytułu, tzn. nie tylko określona odpowiedzialność karna, ale także konieczność pokrycia często bardzo wysokiego odszkodowania – dodaje prowadzący. Kształtowanie świadomości prawnej młodzieży jest bowiem bardzo ważne. – Najważniejsza jest profilaktyka. Większość osób podejmuje niewłaściwe decyzje, zwłaszcza w młodym wieku, kierując się wyłącznie czynnikami zewnętrznymi i przez to przypadkowymi decyzjami nie popartymi właściwą wiedzą na temat odpowiedzialności z tego tytułu. Zajęcia jednak nie miały za zadanie straszyć uczniów odpowiedzialnością, ale uświadamiać im konsekwencje podjętych decyzji i wskazywać sposoby na obronę swoich praw na skutek takich naruszeń – podsumowuje Karol Grześkiewicz.
Inicjatywa podjęta została w ramach realizacji zadania publicznego, obsługi punktu nieodpłatnej pomocy prawnej w Jasienicy Rosielnej. Cykl wykładów przeprowadzono z ramienia Fundacji Rozwoju i Wsparcia „Pasieka” w Rzeszowie we współpracy ze Starostwem Powiatowym w Brzozowie.