Czytanie książek, szczególnie wśród młodzieży, staje się coraz mniej popularne, a odrzucone w kąt książki, zastąpiły komputery i smartfony. Pomóc w zachęceniu Polaków do czytania i zapoznawania się z polską literaturą ma ósma edycja ogólnopolskiej akcji „Narodowe Czytanie”.
Polska akcja społeczna, propagująca znajomość literatury narodowej została zapoczątkowana przez Prezydenta RP w 2012 r. i cieszy się dużym zainteresowaniem. Do tegorocznego Narodowego Czytania Para Prezydencka zaproponowała „Nowele polskie”. Spośród stu propozycji przesłanych do Kancelarii Prezydenta wybrała osiem lektur: „Dobra pani” Elizy Orzeszkowej, „Dym” Marii Konopnickiej, „Katarynka” Bolesława Prusa, „Mój ojciec wstępuje do strażaków” (ze zbioru: „Sanatorium pod Klepsydrą”) Bruno Schulza, „Orka” Władysława Stanisława Reymonta, „Rozdzióbią nas kruki, wrony…” Stefana Żeromskiego, „Sachem” Henryka Sienkiewicza i „Sawa” (z cyklu: „Pamiątki Soplicy”) Henryka Rzewuskiego. – Jest to wybór tekstów, których wspólnym mianownikiem jest polskość w połączeniu z treściami uniwersalnymi, refleksją nad człowiekiem i społeczeństwem. Ich zwięzła forma idzie w parze z mistrzostwem stylu i plastycznością, która pozostawia w umysłach czytelników niezapomniane wrażenia. (…) Dziś teksty te nie straciły nic ze swej aktualności. Uczą nas, że w życiu powinniśmy kierować się szlachetnością i solidarnością, że nie wolno nam stracić wrażliwości na ludzką krzywdę ani zapomnieć o naszej historii – napisał w specjalnym liście Prezydent RP Andrzej Duda.
Do akcji wspólnego czytania przyłączył się już po raz drugi Zespół Szkół Budowlanych w Brzozowie i spośród „Nowel polskich” wybrał „Katarynkę” Bolesława Prusa. 6 września br. lekturę czytali nauczyciele, uczniowie i zaproszeni goście. Doskonała interpretacja wzbogacona muzyką przeniosła słuchaczy w świat bohaterów książki i dostarczyła wielu wzruszeń. Z tekstem mistrzowsko zmierzyli się: Tomasz Kaczkowski – Dyrektor Szkoły, Zdzisław Szmyd – Starosta Brzozowski, Marta Częczek – Skarbnik Powiatu, Marta Śmigiel – Dyrektor Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Brzozowie, Bogumiła Pilszak – emerytowana nauczycielka ZSB, sierż. szt. Tomasz Hałka – Komenda Powiatowa Policji w Brzozowie, mł. bryg. Bogdan Biedka z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Brzozowie, Rafał Dereń – pracownik ZSB, nauczycielki – Magdalena Folczyk i Halina Baran, a także uczniowie – Kornelia Florczak, Emilia Pawlikowska, Szymon Laskoś i Małgorzata Piś.
Słów pochwały nie szczędził Starosta Brzozowski Zdzisław Szmyd, który był bardzo zadowolony i wdzięczny wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację wspólnego czytania lektury. - Bardzo cieszę się, że szkoła podtrzymuje tradycje Narodowego Czytania. Jest to wspaniała inicjatywa. Czytanie dzieł literackich wielkich polskich pisarzy daje nam dużo radości. To żywy odbiór lektury i zawartej w niej treści, który autorzy chcieli przekazać czytelnikowi. Dzisiaj, poprzez wspólne czytanie „Katarynki”, odtworzyliśmy ideę i istotę tej pięknej lektury. Zauważyłem, że młodzież w wielkim skupieniu i uwadze wsłuchiwała się w treści tutaj czytane. Myślę, że na pewno zrozumiała tekst i przesłanie tej książki – powiedział Starosta Z. Szmyd.
Warto pamiętać, że czytanie lektur przynosi same korzyści i ma wiele zalet. - Jeżeli jesteśmy oczytani to łatwiej jest nam się wypowiadać, pisać i formułować zdania. A to potem w przyszłości zawodowej jest bardzo przydatne. Znajomość lektur jest również bardzo ważna na egzaminie dojrzałości. Od naszej wiedzy zależy ocena. Chwila z książką to nie tylko przyjemność, lecz także, korzyść dla naszego zdrowia i sposób na zdobywanie obycia w świecie – dodał Starosta Z. Szmyd.
Całość scenariusza uświetnił występ wokalny uczennicy Anny Rygiel, która wykonała piosenkę Ryszarda Rynkowskiego „Życie jest nowelą”. Na zakończenie spotkania Dyrektor Szkoły Tomasz Kaczkowski wręczył czytającym specjalne podziękowania oraz słodkie upominki. Podziękował za udział i zaangażowanie w wspólne czytanie oraz wyraził nadzieję na spotkanie w przyszłym roku. Organizatorkami akcji były nauczycielki: Halina Baran, Anna Szmigiel i Aneta Górniak.