Ponad 200 uczestników oddało hołd pamięci Żołnierzom Niezłomnym, biorąc udział 1 marca br. w II edycji brzozowskiej, a XII w skali ogólnopolskiej, biegu „Tropem Wilczym”. Rywalizacja w dużej części w leśnej scenerii, upamiętnia żołnierzy podziemia niepodległościowego, wywodzących się z Armii Krajowej i Narodowych Sił Zbrojnych, walczących z systemem komunistycznym, wprowadzonym w naszym kraju po II wojnie światowej. Do historii Polski przeszli oni jako „Żołnierze Niezłomni” – patrioci, poświęcający najlepsze lata swojego życia Ojczyźnie, wpędzani do więzień, tam torturowani i poniżani. Wielu z nich, dochowując złożonej przysięgi, zginęło za Polskę.
Inicjatywę organizacji lokalnego biegu podjęły w tym roku trzy brzozowskie szkoły ponadpodstawowe: I Liceum Ogólnokształcące, Zespół Szkół Budowlanych, Zespół Szkół Ekonomicznych oraz Szkoła Podstawowa w Starej Wsi. Z pomysłem już po raz drugi wyszli nauczyciele i dyrekcja I LO. - Wyrażam wdzięczność moim wuefistom, szczególnie Tomaszowi Podulce, który kontynuuje w naszej szkole aktywną formę promowania postaw patriotycznych. Jest to przepiękna akcja ogólnopolska, kultywująca w niezwykle skuteczny sposób pamięć o Żołnierzach Niezłomnych. Młodzież biegnąca leśnymi traktami może sobie wyobrazić warunki, w jakich latami ukrywali się żołnierze antykomunistycznego podziemia. Wiemy z historii, że niezależnie od pory roku przebywali między innymi w lasach. Zatem uczestnicy mijający tereny leśne, wracając myślami do powojennych czasów, w sposób praktyczny przyswajają wiedzę o przeszłości, dzięki czemu na pewno szybciej ugruntowują wiedzę, a także przekonują się do postaw patriotycznych. Być może niektórzy ją odkrywają, zaczynają się nią interesować, a nawet pasjonować. To zdecydowanie atrakcyjniejsza forma edukacji niż przedstawiane suchych faktów historycznych - podkreśliła Dyrektor I LO w Brzozowie Dorota Kamińska.
Brzozowskie obchody ku czci Pamięci Żołnierzy Niezłomnych rozpoczęły się na placu przed Urzędem Miejskim, gdzie otwarcia biegu dokonali Starosta Brzozowski Zdzisław Szmyd, Burmistrz Brzozowa Szymon Stapiński, Dyrektor I Liceum Ogólnokształcące w Brzozowie Dorota Kamińska oraz Przewodnicząca Komisji Kultury, Oświaty, Sportu, Turystyki i Wypoczynku Rady Miejskiej w Brzozowie Mariola Pilszak, która przybliżyła zebranym biografie kilku Bohaterów Niezłomnych.
Starosta Brzozowski pogratulował nauczycielom przedsięwzięcia, zachęcającego zarówno do zdrowego stylu życia, jak i wysiłku intelektualnego, umożliwiającego poznawanie najnowszej historii Polski. - Jest to bieg dla uczczenia pamięci naszych przodków, przelewających krew za wolność, ginących w imię tej wolności, dlatego pamięć o nich nie może zaniknąć. Cieszę się podwójnie, że ta inicjatywa zyskała akceptację wśród młodzieży, a nawet cieszy się sporą popularnością. W porównaniu do roku ubiegłego podwoiła się ilość biegaczy, co jednoznacznie potwierdza skalę zainteresowania. Liczby nie kłamią, są najbardziej obiektywnym wykładnikiem aprobaty danego pomysłu. Młodzi ludzie mają świadomość, że żyją teraz w wolnym kraju, ale muszą też pamiętać, że zawdzięczają to bohaterom, którzy ginęli za tę wolność, poświęcali swoje życie. W obecnych czasach młodzi muszą dbać i zabiegać o wolność, bo tak, jak powiedział św. Jan Paweł II: „Wolności nie można tylko posiadać, ale trzeba ją stale zdobywać” - oznajmił Starosta Zdzisław Szmyd.
Ogólnopolska Edycja Biegu Tropem Wilczym to aktywna forma wyrażania patriotyzmu i utrwalenia historii wśród młodego pokolenia. - Taka lekcja patriotyzmu spędzona aktywnie zapewne bardziej do uczniów przemawia niż akademia, recytacja wierszy czy odśpiewanie pieśni. Mam nadzieję, że dzień 1 marca młodzi zapamiętają na zawsze, jako Dzień Pamięci Żołnierzy Niezłomnych, a do biegu „Tropem Wilczym” wracać będą wspomnieniami jak najczęściej – dodała Dyrektor I LO Dorota Kamińska.
Tegoroczna trasa przebiegała od Willi Jezuickiej w Starej Wsi, ścieżką dydaktyczną Brzozów - Zdrój, aż do mety przy Leśniczówce. Zawodnicy mieli do pokonania dystans 3,5 kilometra. Spisali się doskonale, bo do mety pierwszy uczestnik dotarł już po 13 minutach i 53 sekundach. Najszybszym zawodnikiem biegów brzozowskich został Kacper Olejaraski – uczeń I LO, który startował drugi rok z rzędu. - Trasa była wymagająca, ale dobrze poszło. Na początku czułem lekki stres, ponieważ w biegu wystartowało o wiele więcej osób, jak w roku ubiegłym. Po stracie opanowałem emocje i bardzo dobrze się biegło. Towarzyszyła miła i przyjemna atmosfera wśród konkurentów. Jestem zadowolony z osiągniętego czasu, a wynik zawdzięczam na pewno swoim regularnym treningom, uczestnictwu w zawodach szkolnych, gdzie nabywam doświadczenie. Biorąc udział w dzisiejszym biegu Tropem Wilczym chciałem przede wszystkim uczcić pamięć Żołnierzy Wyklętych, jak również sprawdzić swoje umiejętności sportowe. Zależy mi, aby cały czas wykazywać się aktywnością fizyczną oraz prowadzić sportowy, zdrowy tryb życia – powiedział Kacper Olejarski.
Bieg Tropem Wilczym połączył kilka pokoleń. Najstarszy zawodnik reprezentował rocznik 1965, natomiast najmłodszy 2012. Uczestnicy startowali w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, szkoły ponadpodstawowe i dorośli - open. Zwycięzcom przyznano nagrody oraz uhonorowano najmłodszego i najstarszego biegacza.
Na najwyższym podium wśród najmłodszych uczniów w kategorii dziewcząt stanęła Patrycja Leń, na drugim Emilia Androshchuk, a na trzecim Aleksandra Kostka wszystkie uczennice SP w Starej Wsi, natomiast wśród chłopców pierwsza lokata przypadła Michałowi Zającowi, druga Robertowi Nastałowi i trzecia Oskarowi Tomkiewiczowi również reprezentującym SP w Starej Wsi.
W starszej kategorii wiekowej laureatką została Marcelina Szałajko wyprzedzając swoje koleżanki z I LO Martynę Rzepkę, Wiktorię Wolańską i Wiktorię Morajko. W kategorii chłopców tytuł z poprzedniego roku obronił Kacper Olejaraski – uczeń I LO, zaś drugie miejsce zajął Jakub Buczek, a trzecie Michał Łuczycki – obaj z I LO.
Kategorię open spośród kobiet wygrała Justyna Majerska – Szałajko (nauczyciel ZSE), wyprzedzając Magdalenę Kaczkowską (nauczyciel I LO). Natomiast wśród mężczyzn najszybciej do mety dobiegł Łukasz Pelc (nauczyciel ZSB), a kolejny był Tomasz Kaczkowski (dyrektor ZSB) i Hubert Tymczak (nauczyciel SP w Starej Wsi).
Nagrody, puchary i medale najlepszym zawodnikom wręczyli: Starosta Brzozowski Zdzisław Szmyd, Zastępca Burmistrza Brzozowa Mariusz Bieńczak i Nadleśniczy Nadleśnictwa Brzozów Paweł Biernacki.
Połączenie dwóch celów, czyli sportowej aktywności z oddaniem hołdu Żołnierzom Wyklętym można uznać za bardzo dobry pomysł. Jak potwierdza inicjator Biegu Tropem Wilczym Tomasz Podulka próba dotarcia do młodzieży oraz taki sposób uwrażliwienia uczniów na najważniejsze wydarzenia z historii Polski sprawdził się, czego dowodem jest frekwencja podczas tegorocznego biegu. - Widać, że młodzieży spodobała się taka forma, ponieważ z roku na rok chętnych przybywa. W tym roku jeszcze dołączyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Starej Wsi. Jestem ogromnie szczęśliwy i mam nadzieję, że to nie będzie tylko chwilowy impuls, tylko coroczna, cykliczna impreza organizowana wspólnie przez nas wszystkich. W tym roku wprowadziliśmy też kategorię open, umożliwiając start pracownikom szkół i wszystkim osobom chętnym. Fajnie, że młodzież dopisała, mam nadzieję, że za rok będzie nas jeszcze więcej. Są nowe pomysły, dodatkowe motywacje. Chciałbym, aby w przyszłości był to bieg bardzo szeroki, powszechny, dla dzieci od przedszkolaka, aż po osoby starsze – podsumował Tomasz Podulka, nauczyciel wf-u w I LO w Brzozowie.
Bieg Tropem Wilczym przebiegał w miłej i przyjaznej atmosferze przy pięknej pogodzie. Spotkanie zakończyło się posiłkiem z grilla oraz pamiątkową fotografią uczestników. Nad sprawnym przebiegiem biegów czuwała Agnieszka Wójcik – nauczyciel I LO.
Honorowy Patronat nad imprezą objął Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda natomiast nad wydarzeniem biegów lokalnych Starosta Brzozowski, który zasponsorował nagrody dla zwycięzców i uczestników biegu oraz zadbał o opiekę medyczną podczas wydarzenia. Organizatorem było I Liceum Ogólnokształcące w Brzozowie we współpracy z Burmistrzem Brzozowa i Nadleśnictwem Brzozów.