KARTA INFORMACYJNA
Określenie rodzaju lub zakresu sprawy: opłaty eksploatacyjne.
Podstawa prawna:
- art. 134 ustawy z dnia 9 czerwca 2011 r. Prawo geologiczne i górnicze
- rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 25 lutego 2015 r. w sprawie wzorów druków informacji dotyczących opłat z zakresu przepisów Prawa geologicznego i górniczego.
Wymagane dokumenty:
• informacje zamieszczone we wzorze w rozporządzeniu Ministra Środowiska z dnia
25 lutego 2015 r. w sprawie wzorów druków informacji dotyczących opłat z zakresu przepisów Prawa geologicznego i górniczego (Dz. U. poz. 406, z późn. zm.);
• kopie dowodów dokonanych wpłat.
Opłaty:
- 40% kwoty opłaty eksploatacyjnej przedsiębiorca wpłaca na konto: Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, 02-673 Warszawa, ul. Konstruktorska 3 A;
- 60% kwoty opłaty eksploatacyjnej przedsiębiorca wpłaca na konto gminy (lub gmin) właściwej ze względu na miejsce lokalizacji eksploatowanego złoża.
Komórka prowadząca sprawę: Wydział Środowiska i Rolnictwa.
Gdzie składać lub wysyłać podania, wnioski lub inne dokumenty:
Informację wraz z kopią dowodów dokonanych wpłat można przesłać za pośrednictwem Poczty Polskiej S.A. lub innego podmiotu prowadzącego działalność w zakresie usług pocztowych na adres:
Starostwo Powiatowe w Brzozowie
ul. Armii Krajowej 1
36 - 200 Brzozów
lub złożyć osobiście w Starostwie Powiatowym w Brzozowie, ul. Armii Krajowej 1 - sekretariat /pokój nr 4, III piętro/.
Tryb odwoławczy:
Od decyzji, w której organ koncesyjny na podstawie własnych ustaleń określa wysokość należnej opłaty eksploatacyjnej, przysługuje odwołanie do Samorządowego Kolegium Odwoławczego w Krośnie za pośrednictwem Starosty Brzozowskiego w terminie czternastu dni od dnia doręczenia decyzji.
Informacje dodatkowe:
Przedsiębiorca ustala opłatę półrocznie we własnym zakresie i wnosi ją bez wezwania na rachunki bankowe gminy ze względu na miejsce eksploatacji złoża oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Opłatę eksploatacyjną przedsiębiorca wnosi przed upływem miesiąca następującego po okresie rozliczeniowym, przedstawiając organowi koncesyjnemu oraz gminie i NFOŚiGW kopie dowodów dokonanych wpłat wraz z informacją zawierającą dane dotyczące: nazwy przedsiębiorcy, nazwy złoża, rodzaju i ilości wydobytej w półroczu kopaliny, przyjętej stawki opłaty eksploatacyjnej, wysokości ustalonej opłaty dla danej gminy. W przypadku, gdy wydobywanie prowadzone jest na terenie więcej niż jednej gminy, opłatę ustala się proporcjonalnie do ilości wydobytej kopaliny na terenie danej gminy.